گازهای قابل اشتعال و گازهای سمی می تواند بسیار خطرناک باشند! 

همانطور که میدانیم صنایع دارای مناطق خطرناک هستند که اغلب شامل: سایت‌های استخراج نفت، پالایشگاه‌ها، فرآوری گاز طبیعی و سایر محیط‌ها و مناطق ذاتاً خطرناک.

خطرات مناطق صنعتی

نشت گاز و سایر آلودگی های ناخواسته می تواند منجر به عواقب انفجاری، آسیب فیزیکی و خطر آتش سوزی شود. در فضاهای بسته، بسیاری از گازهای خطرناک حتی می توانند با جابجایی اکسیژن، کارگران مجاور را خفه کنند که منجر به مرگ می شود. همه این نتایج ایمنی کارکنان و ایمنی تجهیزات و اموال را به خطر می اندازد. و می تواند شرکت شما را در برابر مسئولیت، احکام پرهزینه دادگاه و جریمه های نظارتی باز کند. سنسورهای گاز مناطق خطرناک برای ایمنی محل کار برای بسیاری از صنایع ضروری هستند.

سیستم‌های تشخیص گاز ثابت و قابل حمل می‌توانند کارمندان را از مشکل آگاه کنند. و تشخیص زودهنگام زمان حیاتی را برای تخلیه مناطق و رسیدگی به مشکل اساسی فراهم می کند. این ثانیه های اضافی اغلب می تواند به جلوگیری از یک فاجعه بزرگ یا به حداقل رساندن اثرات نشت گاز قابل اشتعال یا قرار گرفتن در معرض آن کمک کند.

برای آشنایی با دتکتور های گازی مقاله زیر را بخوانید

ردیاب گاز چیست

حسگرهای گاز منطقه خطرناک چگونه می توانند کمک کنند

حسگرهای گاز مناطق خطرناک می توانند طیف وسیعی از گازهای خطرناک، قابل اشتعال و سمی را شناسایی کنند. 

گازهای مهم خطرناک کدامند:

 • گاز طبیعی: گاز طبیعی به طور فزاینده ای برای کاربردهای صنعتی و تجاری استفاده می شود زیرا بسیاری آن را ایمن ترین و پاک ترین سوخت فسیلی می دانند. در حالی که گاز طبیعی غیر سمی است، می تواند با خفگی باعث مرگ شود زیرا اکسیژن را جابجا می کند. همچنین به طور طبیعی بی بو، بی رنگ و بی مزه است. این ویژگی ها تشخیص گاز طبیعی را بسیار دشوار می کند. گاز طبیعی به دلیل خطراتی که دارد، اغلب دارای مواد افزودنی است که بوی تند به آن می دهد تا انسان راهی برای هشدار به آنها از وجود آن داشته باشد. حتی در غلظت های کم، گاز طبیعی اثرات فیزیکی مضری را ایجاد می کند. می تواند منجر به سرگردانی و ناتوانی شود. و هنگامی که می سوزد، مونوکسید کربن ساطع می کند که اغلب از آن به عنوان “قاتل خاموش” یاد می شود. این نام از این واقعیت گرفته شده است که مونوکسید کربن بی بو است.
 • هیدروکربن ها: هیدروکربن ها ترکیبات آلی هستند که برای احتراق و منابع انرژی، سوخت های حمل و نقل، حلال ها، روان کننده ها و سایر مصارف استفاده می شوند. هیدروکربن های متداول شامل متان ، اتان، پروپان، بوتان و پنتان و غیره هستند. هیدروکربن ها گازهای سمی هستند که نه تنها می توانند منجر به بیماری های جسمی شدید در هنگام استنشاق شوند، بلکه می توانند باعث انفجارهایی شوند که می تواند بسیار خطرناک باشد.
 • سولفید هیدروژن: سولفید هیدروژن یک گاز بی رنگ است که به دلیل بوی متمایز “تخم مرغ فاسد” شناخته شده است. بسیار قابل اشتعال و سمی است. سولفید هیدروژن اغلب در پالایش نفت و گاز، معادن و سایر کاربردهای پردازش تجاری یافت می شود. به طور طبیعی در فاضلاب ها و چاه ها نیز وجود دارد. از هوا سنگین تر است، به این معنی که می تواند در فضاهای کم ارتفاع و بسته جمع شود. به دلیل خطرات این گاز، کار در فضاهای بسته می تواند بسیار خطرناک باشد. سولفید هیدروژن حتی در غلظت های پایین خطرناک است. اثرات آن از سردرد خفیف و سوزش چشم تا بسیار جدی از جمله بیهوشی و حتی مرگ متغیر است.

این فهرست شامل تعدادی از انواع گازهای خطرناک، گازهای قابل اشتعال و گازهای سمی است که در کاربردهای صنعتی با آن مواجه می شوند. حسگرهای گاز مناطق خطرناک می توانند به کاربران از وجود بسیاری از این گازهای خطرناک هشدار دهند و به آنها در ایمن سازی منطقه و افزایش سریع ایمنی کمک کنند.

انواع سنسورهای گاز مناطق خطرناک

انواع مختلفی از سنسورهای گاز مناطق خطرناک وجود دارد که هر کدام بسته به کاربرد مورد نظرشان دارای مزایای مشخصی هستند.

 • آشکارسازهای گاز قابل حمل: شرکت هایی مانند Blackline Safety آشکارسازهای گاز قابل حمل را ایجاد می کنند. آشکارسازهای گاز قابل حمل دارای حسگرهایی برای تشخیص طیف وسیعی از گازهای خطرناک صنعتی هستند. با انواع مختلفی از آشکارسازها که ویژگی های متمایز ارائه می دهند، می توانید مطمئن باشید که راه حل مناسب برای نیازهای تشخیص گاز قابل حمل خود را پیدا می کنید. این آشکارسازها را می توان در گزینه هایی یافت که به طور همزمان گازهای منفرد یا چندگانه را تشخیص می دهند. آنها در تشخیص گاز در مکان های بالقوه خطرناک بسیار موثر هستند. برخلاف سیستم‌های تشخیص گاز ثابت، بسته به نیاز و نوع خاص گاز موجود، می‌توان آن‌ها را به مکان‌های مختلفی برد.
 • آشکارسازهای گاز ثابت: سیستم‌های تشخیص گاز ثابت نظارت مستمر و مداومی را ارائه می‌دهند که به مناطقی که در معرض خطر بالای ایجاد یک جو انفجاری هستند یا از نشت یا سایر تهدیدهای انباشت گاز خطرناک رنج می‌برند، سود می‌رساند. سیستم های ثابت می توانند گازهای قابل اشتعال و سمی را تشخیص دهند. سپس آنها حضور خود را گزارش می دهند و آلارم های مربوطه را برای هشدار به کارکنان فعال می کنند. این آشکارسازهای ثابت از فناوری‌های حفاظتی و ارتباطی مختلفی استفاده می‌کنند که می‌توانند در بسیاری از محیط‌های چالش‌برانگیز مقاومت کنند. این ویژگی برای تشخیص گازهای خطرناک بسیار مناسب است زیرا این گازها در برخی از چالش برانگیزترین محیط ها مانند مناطق اکتشاف نفت و گاز، تصفیه آب و کارخانه های شیمیایی وجود دارند. شرکت هایی مانند Crowcon ، Prosense و Drager گزینه های زیادی برای سیستم های ثابت دارد که حتی در بخش های خودروسازی و تولید هوافضا استفاده می شود.

در پایان روز، هر دو نوع سیستم مزیت تشخیص سریع شرایط خطرناک یا یک جو انفجاری را ارائه می دهند. و تشخیص زودهنگام مزایای زیادی را ارائه می دهد که ایمنی را در محل کار افزایش می دهد. این به کارکنان اجازه می دهد:

 • قبل از متحمل شدن آسیب جسمی شدید منطقه را ترک کنید.
 • از ورود منابع اشتعال به اتمسفر انفجاری جلوگیری کنید.
 • نشت را متوقف کنید یا از تجمع اضافی گازهای خطرناک جلوگیری کنید.
 • نوع و غلظت گاز را شناسایی کنید که می تواند به ارائه دهندگان پزشکی و سایر کارکنان اجازه دهد برگه اطلاعات ایمنی مواد صحیح را شناسایی کرده و مراقبت های پزشکی مناسب را انجام دهند.
 • کل منطقه ای را که گاز خطرناک در آن وجود دارد شناسایی کنید و از ورود هر کسی به این منطقه جلوگیری کنید.
 • رویه های مناسب محل کار را برای تخلیه منطقه و رفع مشکل اساسی فعال کنید.

این آشکارسازهای گاز مناطق خطرناک، زمان اضافی مورد نیاز اکثر کارکنان را برای اطمینان از ایمنی و جلوگیری از یک فاجعه بزرگ که شامل از دست دادن جان افراد می شود، فراهم می کند. همچنین با حفظ ایمنی بیشتر تجهیزات فیزیکی و کاهش مسئولیت قانونی و خسارات تنبیهی که می تواند در نتیجه یک فاجعه بزرگ ایجاد شود، از دارایی های شرکت محافظت می کند. هیچ راه دیگری برای نگاه کردن به آن وجود ندارد – آشکارسازهای گاز مناطق خطرناک بسیاری از محل‌های کار را ایمن‌تر نگه می‌دارند و ابزاری ضروری برای این نوع صنایع باقی می‌مانند.